11th EPTA - Dora Pejačević International Competition for Young Pianists

Results D category

   Surname and name  Country  Average points  Award
 1.  Ivanenko Olga  Russia  96,20  I. award
 2.  Drofenik Matija  Slovenia  92,20  II. award
 3.  Pečnik Mia  Croatia  90,40  II. award

Download results of C category here.

On the Final Concert and the Award Ceremony will play:
O. Ivanenko: A. Skrjabin - Sonata-fantazija u gis molu, op.19
M. Pečnik: D. Pejačević - Impromptu, op. 32b

Special award:
Diploma J. Murai: 
O. Ivanenko
HDS award:
O. Ivanenko
Diploma I. Švarc:
M. Drofenik
Nagrada D. Pejačević:
M. Pečnik

 

Imena natjecatelja koji su prošli u II. etapu

Kategorija D – II. etapa

Subota, 27. travnja
10,00 h

Redoslijed nastupa:
1. Mia Pečnik, Hrvatska
2. Matija Drofenik, Slovenija / Hrvatska
3. Olga Ivanenko, Rusija

 

Names of the competitors for the 2nd stage

Category D – 2nd stage

Saturday, April 27th
10,00 a.m.

Redoslijed nastupa:
1. Mia Pečnik, Croatia
2. Matija Drofenik, Slovenia / Croatia
3. Olga Ivanenko, Russia

 

Results C category

  Surname and name Country  Average points Award
1. McLachlan Rose UK 98,00 I. award
2. Prskalo Stipe  Croatia 95,20 I. award
3. Vojvodić Zvjezdan Croatia 95,00 I. award
4. Davidov Fedor Russia 85,80 III. award
5. Malbaša Katarina Serbia 85,40 III. award
6. Župić Branimir Croatia 84,20  
7. Matajič Marko Slovenia 80,40  
8. Korman Leon Croatia 80,00  
9. Sottile Carmen Italy 77,60  
10. Heina Mattias Estonia 76,40  
11. Plazibat Jan Croatia 74,20  
12. Korać Mina Serbia 73,60  
13. Papec Gabrijela Croatia - -

Download results of C category here.

On the Final Concert and the Award Ceremony will play:
R. McLachlan: F. Chopin - Scherzo u cis-molu br. 3 op. 39
S. Prskalo: L. van Beethoven - Sonata u B-duru op. 22, Allegro con brio
Z. Vojvodić: Gounod-Liszt - Valcer iz opere Faust S.407

Special award:
Diploma I. Švarc: S. Prskalo - Bach
Diploma J. Murai: R. McLachlan - L. van Beethoven
Nagrada HDS: Z. Vojvodić - Pejačević

 

Results B category

  Surname and name Country Average points Award 
1. Tyurin Daniyl Russia  97,80  I. award
2. Ružić Natali Croatia  95,60  I. award
3. Amelchenko Mark  Russia 92,80  II. award
4. Volenik Klara  Croatia 86,00  III. award
5. Pajić Maj  Slovenia 82,80  
6. Čehok Lucija  Croatia 80,80  
7. Rubčić Lilasukhi  Croatia 79,00  
8. Stanjević Luka  Croatia 77,80  
9. Zrilić Dorotea  Croatia 77,80  
10. Ivanković Leona  Croatia 76,80  
11. Mijatov Tin  Croatia 76,00  
12. Žderić Marija  Croatia 75,80  
13. Carr Mischa  UK 75,20  
14. Laikre Andre  Estonia 74,80  
15. Kaarelson Rian Peter  Estonia 72,00  

Download results of B category here.

On the Final Concert and the Award Ceremony will play:
Tyurin Daniyl: R. Schumann - Widmung S.566
Ružić Natali: W. A. Mozart - Sonata u D-duru KV 284, Allegro

Special award:
Diploma I. Švarc - Natali Ružić: Bach
Diploma J. Murai - Amelchenko Mark - Haydn
HDS nagrada - Lucija Čehok - Pejačević

 

Results A category

  Surname and name Country Average points Award
1. Kádár Viktória Hungary 98,00  I. award
2. Goreta Eva Croatia 97,60  I. award
3. Huzjak Hella Croatia 93,80  II. award
4. Benčić Ivana Croatia 92,40  II. award
5. Juranko Ivan Croatia 89,40  III. award
6. Ćuk Agata Croatia 87,40  III. award
7. Ljevaković Naida Bosnia and Herzegovina 86,60  III. award
8. Borak Jan Croatia 85,60  III. award
9. Cheng Nuo PR China / Croatia 85,40  III. award
10. Vujnovac Lana Croatia 83,40  
11. Vidović Tara Croatia 81,00  
12. Likić Ema Croatia 79,20  
13. Šarić Valerija Croatia 77,00  
14. Iljovski Marko Croatia 75,20  

Download results of A category here.

On the Final Concert and the Award Ceremony will play:

Kádár Viktória: B. Bartók - Schweinehirtentanz / Shepard's Dance
Goreta Eva: W. A. Mozart - Sonata u C-duru KV 330, Allegro Moderato